Trwa ładowanie proszę czekać ...

Oświetlenie stołu w jadalni lampą z kloszem

30 marca 2016

Jeśli planujemy oświetlać stół w jadalni przy pomocy lampy posiadającej klosz, powinniśmy raczej ustawiać go do dołu. Klosz ustawiony do góry spowoduje, że na stół padać będzie tylko światło rozproszone, które w dodatku będzie przyblokowane w części centralnej.

Kloszu ustawiony do dołu da światło bezpośrednio i jeśli tylko nie będzie za niski, na pewno będzie dobrym wyborem. Trzeba też stawiać na klosze mniej przezroczyste, by światło nie przeszkadzało osobom jedzącym posiłek. Ma to oczywiście mniejsze znaczenie, jeśli klosz jest bardzo wysoko. Sam materiał, z którego zostanie wykonany klosz, ma tu raczej mniejsze znaczenie. Może to być materiał, a może być też kryształ, szkło czy nawet metal. W ostatni czasie moda dyktuje poszukiwania ciekawszych rozwiązań, na przykład miedzi czy betonu. Tak, betonu.

wygodne oświetlenie w jadalni Zazwyczaj nad stołem w jadalni będzie jedna duża lampa z jednym dużym kloszem. Od tej zasady trzeba jednak odchodzić, jeśli będziemy mieli do czynienia ze stołem dużym, w szczególności podłużnym. Wtedy lepiej jest podstawić na symetryczne rozwiązanie składające się przynajmniej z dwóch kloszy przy zachowaniu wszystkich powyższych zasad. Tego typu aranżacje nie muszą być oczywiście nudne. Nikt nie zmusza nas tutaj do minimalizmu czy bardzo mocno geometrycznych pomysłów.

Zazwyczaj jednak powinno się pamiętać o przynajmniej symbolicznej harmonii z otoczeniem i stawiać na przykład na lampy, których kolorystyka będzie pasowała do otoczenia. Dobrym pomysłem jest zwłaszcza zgrywanie opraw z drobnymi elementami dekoracji wnętrza, na przykład z poduszkami na sofie. Inne podejście to klasyczne kontrasty. Jeśli nasze wnętrze stworzone zostało w jednym z minimalistycznych stylów tak popularnych w ostatnim czasie, możemy postawić na metaliczny, połyskliwy klosz w czarnej barwie, który będzie mocno odcinał światło. Rozwiązania z miedzi z kolei warto jest stosować w pomieszczeniach raczej ciepłych opartych na kolorach pastelowych. Będą się z nimi lekko gryzły, ale właśnie o to chodzi w tym pomyśle.