Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wskazówki dotyczące składania pracy dyplomowej

13 stycznia 2020

Badania zostały przeprowadzone, napisałeś fantastyczną pracę, twoje formatowanie i odniesienia są na miejscu, a twoi przełożeni zatwierdzili twój końcowy egzemplarz. Bez wątpienia proces pisania pracy dyplomowej był trudnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Mimo że twarde podwórka się skończyły, składanie pracy dyplomowej może być koszmarem, jeśli nie jesteś przygotowany. Aby zapewnić bezstresowe, przyjemne składanie pracy dyplomowej, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

1. Poznaj swoje uniwersyteckie wymagania: Wymagania dotyczące pracy dyplomowej różnią się w zależności od uczelni, dlatego ważne jest, aby uzyskać aktualny egzemplarz oficjalnych wymagań lub wytycznych dotyczących pracy dyplomowej. Wymagania będą się również różnić w zależności od działu lub wydziału, więc upewnij się, że wiesz, jakie są ich specyficzne wymagania. Sprawdź dokładnie takie rzeczy jak formatowanie, limit słów, kolejność sekcji, rozmiar papieru, ilość kopii i rodzaje oprawy. Sprawdź, czy musisz dołączyć dodatkowe formularze, takie jak deklaracja wersji cyfrowej lub formularz zgody biblioteki.

Na koniec należy dowiedzieć się, jaki jest rzeczywisty proces składania wniosków i czy należy załączyć kopie papierowe i/lub cyfrowe. Jeśli możesz, to dobrze jest mieć ostatnio złożoną pracę w swoim dziale do wykorzystania jako punkt odniesienia.

2. Sprawdź swój tekst: Sprawdzanie, czy nie ma drobnych błędów w pisaniu, może mieć duży wpływ na Twoją pracę. Niewielkie rzeczy, takie jak pisownia, literówki, brak spójności i niepoprawny czas, mogą sprawić, że Twoje pismo będzie wyglądać nieprofesjonalnie. Funkcja "Find and Replace" w programie Word może być naprawdę przydatna do poprawiania wielu błędów, takich jak przypadkowy amerykański angielski, oraz zapewniania spójności z kapitalizacją, skrótami, formatowaniem odniesień, cytatami i podpisami. Jeśli terminy na to pozwalają, spojrzenie świeżym okiem na twój dokument może podnieść na kilka podstępnych błędów, które mogły cię ominąć.

3. Drukowanie nigdy nie idzie zgodnie z planem: Drukarki mogą wykryć zbliżający się termin i celowo będą odcinać numery stron, drukować krzywo, zaciąć papier, zabraknąć tonera itp. Jeśli robisz swoje własne wydruki, upewnij się, że masz pod ręką dodatkową ilość papieru, tonera i numer przyjaznego informatyka.

Jeśli korzystasz z usługi drukowania, a nie z majsterkowania, to najlepiej jest wysłać im wersję PDF swojej pracy, a nie dokument Microsoft Word - pomaga to zapobiec wszelkim zmianom formatowania, które mogą wystąpić podczas drukowania. Proces tworzenia pliku PDF może od czasu do czasu zmieniać aspekty formatowania dokumentu, więc upewnij się, że sprawdzisz go dwukrotnie.

Zawsze należy sprawdzić, czy strony zostały wydrukowane prawidłowo. Dla spokoju warto szybko zeskanować każdą stronę, aby upewnić się, że jest ona w odpowiedniej kolejności i że każda strona została prawidłowo wydrukowana - zajmuje to mniej czasu niż myślisz!

4. Bindowanie pracy dyplomowej: Jeśli przesyłasz egzemplarze do prawy, wcześniej skontaktuj się z firmą zajmującą się oprawą, z której korzystasz. Sprawdź, ile czasu potrzebują na wykonanie pracy, czy jesteś w granicach strony dla rodzaju oprawy, jakich informacji wymagają od Ciebie itp. Dowiedz się też, ile to będzie kosztować - jeśli dostaniesz kopie w twardej oprawie, może to być dość kosztowne. Chcesz, aby twoja praca wyglądała wspaniale, więc kiedy przyjdzie czas na oprawę, przygotuj się na pytania o kolor okładki, czcionkę, kolor, umieszczenie tytułu, twoje imię i inne szczegóły oraz czy chcesz jakieś ozdoby. Spoiwo powinno być w stanie pokazać ci próbki każdej z tych rzeczy, aby pomóc ci w podjęciu tych ważnych decyzji.

5. Zachowaj spokój i baw się dobrze: Ze względu na zbliżające się terminy, nieuniknione jest, że ten ostatni etap będzie stresujący. Ważne jest, aby zachować spokój. Upewnij się, że otaczasz się wspierającymi Cię ludźmi, którzy dadzą Ci przestrzeń lub pomocną dłoń, gdy będziesz jej potrzebować. Dbaj o siebie, abyś był na tyle czujny, by zwracać uwagę na jakość swojej pracy - staraj się jak najlepiej zasnąć, dobrze zjeść i wyjść na zewnątrz na spacer i trochę świeżego powietrza. Co najważniejsze, nie zostawiaj rzeczy na ostatnią chwilę, pozwól sobie na kilka tygodni (przynajmniej) na sformatowanie, korektę, wydruk i oprawienie pracy.

Na koniec, ciesz się ostatnimi chwilami ze swoją pracą. To była ogromna część twojego życia przez ostatnie kilka lat, były wzloty i upadki, ale udało ci się to do końca z niesamowitym, oryginalnym dziełem. Zaproś rodzinę i przyjaciół wraz z Tobą na finałowe rozdanie i upewnij się, że świętujesz to ogromne osiągnięcie.