Trwa ładowanie proszę czekać ...

Lampy wiszące w stylistyce tradycyjnej i nowoczesnej

1 kwietnia 2016

Ciężko jest w kilku słowach zdefiniować rynek lamp wiszących. Jest ich po prostu takie zatrzęsienie, że nie można bez wielkiego ryzyka w żaden sposób go uogólniać. Znajdziemy rozwiązania bardzo tanie i takie, których ceny przyprawia nas o ból głowy.

Dostępne są lampy ze szkła, drewna i plastiku, ale nowoczesne tworzywa sztuczne, metal, a nawet skóra także posiadają swoje przyczółki. Jedynym ograniczeniem na dzisiaj jest w zasadzie nasza fantazja. Jeśli coś sobie wymyślimy, jakiś producent pewnie już to w swojej ofercie ma. Dominująca zostaje oczywiście tradycja reprezentowana poprzez połączenie drewna i szkła w klasycznych żyrandolach.

Takie coś znamy najczęściej z domu rodzinnego i trochę z przyzwyczajenia, a po części zwyczajnie doceniając walory tej opcji wstawiamy żyrandole do naszych mieszkań. Czasami żyrandol przyjmuje formę plafonu przybitego bezpośrednio do sufitu, ale ten powiew nowoczesności nie zmienia za bardo rynku i wrzucamy obie kwestie do jednego worka. Jeśli chodzi o ceny podstawowych opcji, rozpiętość jest bardzo duża. Typowe żyrandole i plafony kupić można za 100-200 złotych, ale ilość osób celujących w pomysły za kilka tysięcy złotych od sztuki wcale nie jest mały.

modelowanie pomieszczenia światłem Problem najczęściej zaczyna się dopiero wtedy, kiedy w akcesoria związane z oświetleniem trzeba wyposażyć całe mieszkanie, czyli kupić od kilku do nawet kilkunastu żyrandoli dla dużego domu. Jeśli nie mamy jakiejś wyjątkowo mocno nakreślonej wizji oświetlenia w naszym domu, powinniśmy raczej podążać klasycznymi ścieżkami. Dla pomieszczeń o charakterze nowoczesnym oznacza to żyrandole i plafony minimalistyczne z niewielką ilością wzornictwa lub jego całkowitym brakiem.

We wnętrzach cieplejszych stawia się z kolei na lampy większe, zdobiony, często z mocno przytłumionym światłem. W szale zakupowym nie należy tylko przesadzać i zawsze musimy pamiętać, że lampa posiada określone funkcje w naszym mieszkaniu, które koniecznie musi spełniać. Bierzmy zatem pod uwagę wygląd, ale nie czyńmy z niego jedynego czynnika wpływającego na nasz wybór.