Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym jest bindowanie książek?

13 stycznia 2020

Oprawa książkowa, zwana również introligatornią, to proces składania i zabezpieczania pisemnych lub drukowanych stron w okładce.

W większości przypadków okładka jest grubsza od wewnętrznych stron, co zapewnia trwałość gotowej książki.

Niektóre z bardziej popularnych metod wiązania książek obejmują:

1) Szew siodłowy

Ta metoda wiązania miękkiego jest jednym z najprostszych i najszerzej stosowanych stylów wiązania. Książeczki Saddle Stitched są zbudowane z zagiętych arkuszy, które są trzymane razem za pomocą zszywek wbitych w fałdę zagięcia. Na przykład książka zszywana w siodle o wymiarach 8,5″ x 11″ w stanie zamkniętym składa się z arkuszy o wymiarach 17″ x 11″, które zostały złożone na pół.  Saddle Stitching jest najtańszą metodą oprawy książek i dobrze sprawdza się w przypadku programów, kalendarzy ściennych, broszur, biuletynów, broszur i direct mailerów.

2) Doskonałe wiązanie

Miękkie okładki, które wypełniają półki w księgarniach, są dobrym przykładem perfekcyjnie oprawionych książek. Kręgosłup jest kwadratowy i zazwyczaj nadrukowany. Ponadto, okładka jest zazwyczaj wykonana z masy papierowej, która jest cięższa od wewnętrznych stron. Dzięki doskonałej metodzie oprawy, strony książki i okładka są sklejane na grzbiecie mocnym, ale elastycznym klejem. Następnie trzy otwarte boki książki są przycinane w celu nadania im ostrych, czystych krawędzi. Oprócz popularnej książki "paperback", idealną metodą oprawy są podręczniki, katalogi i grubsze broszury. Jedną z podstawowych zalet doskonałej metody wiązania jest profesjonalnie wykończony wygląd.

3) Wiązanie spiralą

Ta popularna metoda bindowania wykorzystuje plastikową lub metalową spiralę, która jest wkładana i skręcana przez małe otwory lub szczeliny biegnące wzdłuż grzbietowej krawędzi okładki i stron książki. Zaletą tego typu oprawy jest to, że książka może być otwarta w pełnym zakresie 360 stopni, co pozwala jej leżeć całkowicie płasko na biurku lub stole. Dzięki temu oprawa spiralna jest dobrym wyborem dla sprawozdań, prezentacji handlowych, propozycji, katalogów, książek kucharskich i przewodników konserwacji. W razie potrzeby strony można dodawać ręcznie lub usuwać z oprawionej spiralnie książki, choć nie tak łatwo jak w przypadku oprawy 3-pierścieniowej.

4) Segregator 3-pierścieniowy

Ta powszechna metoda oprawy to kolejny sposób na połączenie osobnych stron w formę książki. Skoroszyty pierścieniowe zawierające luźne strony i zakładki są często używane do prezentacji handlowych, seminariów i spotkań biznesowych, ponieważ zakładki pozwalają użytkownikowi na szybkie indeksowanie do konkretnej strony Skorowidz trójpierścieniowy jest również powszechnie stosowany w cennikach i instrukcjach obsługi, ponieważ strony mogą być bardzo łatwo dodawane lub usuwane w miarę pojawiania się zmian. Okładka i/lub grzbiet segregatora mogą być zadrukowane bezpośrednio lub segregator może być wykonany z przezroczystą plastikową nakładką, która umożliwia wsunięcie nadrukowanych wkładek do okładki i/lub grzbietu.

5) Twarda osłona

Istnieją różne sposoby oprawiania książki w twardej okładce. Czasami strony są zbierane i zszywane mocnymi nićmi przed dołączeniem okładki. Innym razem strony są po prostu sklejane przy krawędzi kręgosłupa przed nałożeniem okładki. Okładka nowoczesnej książki w twardej oprawie jest zazwyczaj wykonana z kawałków grubej, sztywnej tektury. Ta gęsta deska jest zwykle pokryta błyszczącym papierem powlekanym dla poprawy wyglądu i trwałości. W niektórych przypadkach tektura papierowa jest pokryta skórą lub podobnym materiałem. Ponieważ przednia i tylna okładka są nieelastyczne, muszą być wykonane z elastycznym obszarem zawiasów w pobliżu kręgosłupa, aby umożliwić łatwe otwieranie i zamykanie książki. Oprawa twardej okładki jest najdroższą metodą oprawy i jest stosowana w przypadku książek, które są często używane, takich jak podręczniki i książki kucharskie, lub gdy ważna jest trwałość, np. biblia, rocznik lub inne pamiątki. Twarde okładki są również nazywane twardymi lub oprawionymi książkami.